سفارش تبلیغ
صبا ویژن
تخت جمشید
 • پست الکترونیک
 • شناسنامه
 •  RSS 
 •  Atom 
 • پارسی بلاگ
 • پارسی یار
 • در یاهو
 • ج وندیداد

  (وندیداد) نیز یکی از مهمترین بخشهای پنجگانه اوستا است. این کلمه به معنای (قانون علیه دیوها) است و در آن، آداب و رسوم مذهبی و احکام و مجازاتهای دنیوی و اخروی وجود دارد و بیشتر قوانین جزایی که علیه تبهکاران و گناهکاران پیشبینی شده مانند تازیانه زدن، محو حشرات موزی و انجام کارهای نیک در این کتاب آمده است. وندیداد، یک کتاب فقهی است که حاوی 22 فصل یا (فرکرد) میباشد. هر فصلی درباره یک موضوع بحث میکند که به شرح زیر میباشد:

  فصل اول: از بهترین چیزها و شهرها سخن گفته: 1-بهترین مکانها، مسکن آریا است که ده ماه گرما و دو ماه سرما در آن حکمفرما است. 2-کاوه که مرکزش سغد است. 3-مرو، دیر مقدس4-بلخ قشنگ 5-نساء بین بلخ و مرو 6-هرات 7-دکرات 8-لورادی 9-ختنه که مرکزش گرگان است 10-هومنت 11-ری که در آن سه نژاد است. 12-مخرم 13-گیلان که محل تولد فریدون قاتل ضحاک است 14-هفت رود 15-ملکی (روم) که بدون شاه حکومت میکند.

  فصل دوم- اهورامزدا در پاسخ زرتشت فرمود: قبل از تو با جمشید، زیبا و مقدس سوال و جواب نمودم و به علت کفری که گفت، از ریاست مردم برکنار گردید. ولی بعد از آنکه هزار سال با پاکی پادشاهی کرد، مردم فاسد شدند. به جمشید خبر دادم که برف و سرمای زیادی خواهد آمد و تمام خانه ها، دره ها و قلعه ها را آن سرما فرا خواهد گرفت. در آن موقع ، تو غاری به شکل مربع بساز که هر ضلعش به درازای یک میدان اسب باشد و از حیوانات و سبزیها و خوراکیها و زنان و مردان خوب، در آن غار جای بده.

  فصل سوم: بهترین امکنه جایی است که مرد مقدس، هیزم مقدس در دست داشته و آتش، آب و گاو و گوسفند، زن و فرزند و اهل بسیار و علف بسیار، سگ فراوان، مواشی، چراگاه و اسباب زندگی زیاد و زمین پر آب داشته باشد. بدترین مکانها قبر انسان یا سگ مرده است. خوشا به حال فردی که زمین را برای کشت و کار، زیر و رو کند و سوراخ حشرات را که آفریده اهریمن هستند، نابود نماید و علف و غله و درخت بکارد.

  فصل چهارم: در بیان وعده های دنیوی و اخروی است و در فضیلت آموزش و پرورش و زن گرفتن و فرزند داشتن و داشتن غلام و گوسفند و اسب.

  فصل پنجم: آتش، فرزند اهورامزدا است. مرد گناهکار نزد موبد توبه کند و او ثلث گناه او را بریزد. اگر کسی در میان جمع ایستاده باشد و بمیرد، بقیه افراد نجس میباشند و اگر کسی درمیان گروهی از گله گوسفند و ... بمیرد، تا هشت گوسفند نجس است و اگر سایر سگان باشند، افراد کمتری را نجس میکنند. زنی که بچه مرده بزاید، محل او را سی قدم از آب و آتش و از مردان مقدس و مذهبی، سه گام دور نموده و لباس و خوراک جداگانه برای او فراهم نمایند و مقداری ادرار گاو نر، چند قطره آب و کمی خاکستر در رهم او بریزند و آنگاه با شاش گاو، او را بشویند تا پاک شود.

  فصل ششم: کشاورزی که زمین را شخم میزند باید استخوان، مو، ناخن و ادرار آدم و سگ و خون را از آن زمین دور سازد. وگرنه با تازیانه مجازات میشود. مرده سگ و آدم، آب را کدر و نجس میکند. اگر در چاه یا قنات افتد، حداقل یک و نیم متر آنرا باید بکشند تا پاک شود و در آب جاری 3 قدم و برف و تگرگ را تا 4 قدم در اطراف، نجس میکند.

  فصل هفتم: ادرار گاو نر از مطهرات است و کثافات مرده مانند بول و منی و سایر اشیاء را پاک میکند. کسی که مرده حیوانی را نزدیک آتش ببرد، برای همیشه نجس باشد. پزشکان ابتدا عملی را درباره دیو پرستان، آزمایش نمایند و مزدا پرستان را معالجه کنند. آنگاه حق العلاج را نوشته و اگر بیمار، سرپرست و رئیس خانه باشد که او را درمان کنند، یک خر ماده یا معادل آنرا پزشک دریافت کند.

  فصل هشتم: کسی که نزدیک مرده آدم و سگ برود، باید بدن خود را با ادرار گاو نر و آب طاهر بشوید.

  فصل نهم: درباره مس میت و چگونگی طهارت آن و دوری از آب و آتش و حیوان و همسر و ... و غسل کردن و تشریفات آن.

  فصل دهم: برای جلوگیری از حمله دیوان باید گاتها را خواند و بحث از طهارت وجدان.

  فصل یازدهم: مطالبی در مورد آتش، آب، درخت، مرد پر کار، زن، زرتشتی، آفتاب و سایر مخلوقات خوب و خواندن دعای تطهیر بیان گردیده است.

  فصل دوازدهم: درباره مرگ نزدیکان، مانند پدر، مادر، برادر، خواهر، زن، عمو، عمه،دائی، خاله و ... مطالبی ذکر گردیده است که برای انجام هر کدام چند روز باید دست از کار کشید.

  فصل سیزدهم: جوجه تیغی، روزی هزار ضربه به اهریمن زند. در مقابل، موش صحرایی هزار ضربه بر اهورامزدا وارد میکند. کشنده اولی را باید هزار تازیانه زد و کشتن دومی کفاره گناهان است. انواع مجازات سگها و مجازات کشنده آنها. هر سگ دارای هشت خصلت است.

  فصل چهاردهم:سگ آبی هزار رو سگ خشکی دارد. کسی که او را زخمی نماید یا بکشد، باید ده هزار پشه و هزار مگس را بکشد و اسلحه یک لشکر را بدهد و یا یک دختر باکره به مرد مقدس اهدا نماید. زمین زراعتی و 14 حیوان کوچک بدهد و 14 توله سگ پرورش دهد.

  فصل پانزدهم: گناهان بزرگ عبارتند از: کافرشدن، سگ پاسبان یا گله را داغ زدن و یا استخوان او را شکستن، سگ حامله را زدن یا ترساندن به طوری که در گودال افتد. با زن حائض نزدیکی کردن، با زن حامله وطی کردن به طوری که زخمی گردد. کسی که با دختر باکره نزدیکی کند، باید خرج او و مادرش را بدهد و ...

  فصل شانزدهم: وظایف زن حائض و دوری او از عناصر و افراد مقدس و تطهیر او با ادرار گاو نر و آب.

  فصل هفدهم: باید مو و ناخن را در گودالی دور از آب و آتش و مرد مقدس بریزند و باید آنها را چال کنند، زیرا روی زمین را نجس میکند.

  فصل هجدهم: کسی که اشتباها برای دعا در برابر آتش، دستمال جلوی دهان بگیرد، مورد نکوهش قرار گرفته است. بهترین پرهیزگاری عبارت از گفتار نیک و کردار نیک است. سروش از دیو پرسید: چه چیز تو را بدون نزدیکی، باردار میکند؟. گفت: 6 دسته از مردم.1-کم فروشان 2- کسی که ایستاده ادرار میکند 3- کسی که در خواب محتلم شود و دعا نخواند. 4-زناکار 5- پس از بلوغ، کمربند مخصوص(کشتی) نبندد. 6- با زن حائض نزدیکی کند.

  فصل نوزدهم: جریان نبرد اهریمن با زرتشت و غلبه دائمی بر اهریمن. زمان شوشیانس که از شرق متولد میشود و سپس از وضع افراد در پل صراط، سخن به میان آنده است.

  فصل بیستم: از انواع گیاهان صحبت کرده است

  فصل بیست و یکم: از ابر و آب و ... سخن گفته است.

  فصل بیست و دوم: از حیوانات پلید مانند مار و بعضی حیوانات مطالبی آورده است.

     محمد ::: پنج شنبه 88/9/19::: ساعت 12:52 صبح


  لیست کل یادداشت های این وبلاگ

  >> بازدیدهای وبلاگ <<
  بازدید امروز: 56
  بازدید دیروز: 101
  کل بازدید :903186
  تبلیغات

  >> درباره خودم <<
  تخت جمشید
  محمد
  بگذارید هرکس به آیین خویش باشد . زنان را گرامی بدارید . فرودستان را دریابید . و هرکس به زبان تبار خویش سخن گوید

  >>فهرست موضوعی یادداشت ها<<

  >>آرشیو شده ها<<

  >>لوگوی وبلاگ من<<
  تخت جمشید

  >>لینک دوستان<<
  •°•°•دختـــــــــــرونه هـــای خاص مــــــــــــن•°•°•
  هواداران بازی عصر پادشاهان ( Kings-Era.ir )
  ###@جزین@###
  لنگه کفش
  %% ***-%%-[عشاق((عکس.مطلب.شعرو...)) -%%***%%
  مهندسی مکانیک ( حرارت و سیالات)-محی الدین اله دادی
  برلیان
  سایت مشاوره بهترین تمبرهای جهان دکترسخنیdr.sokhani stamp
  جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
  آوای قلبها...
  بوی سیب
  گیاهان دارویی
  یادداشتهای من
  فطرس
  بشنو از نی
  خاطرات کودکی و...
  روابط عمومی به زبان آدمیزاد
  مستان ِ عاشق
  دختری از سرزمین پارس
  دوست دارم
  دُرُخـــــــــــــــــــــــش
  نوری چایی_بیجار
  کلبه ی تنها
  از هر دری،سخنی!
  پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
  آوای ققنوس
  همـــ نفــــــــس

  همیشه منتظرت هستم ، ای عدل وعده داده شده...
  به بهترین وبلاگ سرگرمی خوش امدید
  زیر آسمان خدا
  دکتر علی حاجی ستوده
  ایران سرای من
  غم دنیا رو دوشمه
  همه چیز...
  چالوس و نوشهر
  سلطان عشق
  سامانتا
  عشق بی همتا
  ماهیان آکواریمی
  یادداشت های یه آسمونی
  معماری ، هنر شکل دادن به فضا
  احساس داغ
  محمدرضا جاودانی
  my love is only god
  ترفندهای کامپیوتر
  *** /// هلاک عشق \\\ ***
  داستان و راه های توحید جویان بزرگ
  دین جوان
  desperado bug
  اس ام اس سرکاری و جوک
  زندگی دفتری از خاطره هاست
  دوست دارم تو تنها ارزویم باشی
  دریای نور
  شادی(زمزمه های دلتنگی)
  چرندوپرند
  آایرانا
  سرزمین مقدس
  باغ گیلاس
  پایگاه ایران زمین
  عکسهای تخت جمشید
  سرگرمی
  فیلترشکن 4046
  چاپار سافت
  موزه منطقه ای جنوب شرق
  مرودشت شهر من
  ایران ما
  شاهنشاه هخامنشی-آرمین
  موزه بزرگ جنوب شرق
  نجوا
  کورش کبییر
  ما ایرانی هستیم
  دل نوشته های یک خسته
  هخامنشیان

  تمدنهای فراموش شده
  چنین گفت سینوهه

  گریه های شبانه
  ایرانگردی
  نیلو رایانه
  وب سایت تفریحی صد دروازه
  هخامنشیان
  دختری از سرزمین پارس

  >>لوگوی دوستان<<  >>اشتراک در خبرنامه<<
   

  >>طراح قالب<<

  مترجم سایت

  مترجم سایت

  سفارش تبلیغ
  صبا ویژن
  X بستن تبلیغات